مشاوره بانکی و بازرگانی خارجی 

گروه مشاورین بانکی و بازرگانی خارجی از این پس مطالبی را بطور سلسله وار برای مخاطبانش توضیخ خواهد داد تا هم به دانش امور بانکی خارجی عزیزان اضافه گردد و هم روشهای استفاده از تسهیلات اینگونه بانکها را در شرایط تحریم به شما عزیزان متذکر شود. در ابتدا باید بگویم مفهوم بانک در جهان با ایران کاملا متفاوت میباشد در واقع عملیات بانکی بعنوان باجه که درایران انجام میشود شاید ۱۰% خدمات اصلی بانکهای بین المللی باشد.

ابتدا در بحث نوع حسابهای بانکهای خارجی باید عرض کنم بعلت باز بودن فضای اقتصادی بیش از ۱۳۰ نوع حساب پس انداز جاری اعم از شخصی شرکتی و انواع سپرده های بیمه عمر و صندوق حمایت از افراد ناتوان و بی سرپرست وجود دارد که بر اساس سود حاصل از مشارکت بانکها با صاحبان سرمایه، صنعت و تجارت تامین میگردد. حال سوال مهم این است: چگونه میتوانید در شرایط کنونی از منابع ارزی خارج از کشور جهت تامین سرمایه اولیه خود استفاده نمایید.

 

برای اینکه بهتر با راههای استفاده از تسهیلات بانکهای خارجی آشنا شویم باید بدانیم حسابها به دو دسته کلی شخصی و شرکتی تقسیم میشوند.

تسهیلات مربوط به حسابهای شخصی

علاوه بر استفاده از خدمات عمومی حسابهای سپرده و جاری که مفصلا توضیح خواهیم داد. دیگر تسهیلات عبارتند از:

 • کردیت کارت شخصی
 • وام شخصی
 • وام خرید
 • وام تعمیر
 • وام  خرید اتومبیل

ادامه تسهیلات حساب بانکی خارجی

 • وام خرید یاخت یا کشتی تفریحی
 • وام تحصیلی
 • ترانسفر همه نوع ارز به هر مقصد دلخواه
 • تسهیلاتی که در شرایط خاص توسط کمیته اعتبارات تصویب میشود.
 • نوع دیگر تسهیلات مربوط به شرکتهاست که عبارتند از:
 • کردیت کارت شرکتی
 • وام خرید اتومبیل بنام شرکت
 • وام خرید کشتی
 • گشایش ال سی
 • گشایش خط اعتباری
 • بیمه بازرگانی، کشتیرانی، بیمه تجارت سنگهای قیمتی و فلزات گرانبها، وام انبوه سازان، فاینانس طرحهای صنعتی، یوزانس
 • ترانسفرهمه نوع ارز به همه نقاط جهان با مبلغ بالاتراز حساب شخصی.
 • صدور یا تایید بیلکس که نوعی سفته میباشد.
 • وتسهیلاتی که درشرایط خاص توسط کمیته اعتبارات تصویب میشود. درجلسات بعد وارد جزییات واصطلاحات تخصصی خواهیم شد.

قبل از شروع جزییات شاید این سوال پیش آید که در شرایط کنونی تحریمها چطور میتوان برای ایرانیان عزیز اقدام به گشایش حساب نمود؟

در پاسخ باید گفت: تمامی خدمات و تسهیلاتی که عنوان خواهد شد، توسط ما انجام خواهد شد و آنهم نیازمند شرایط و امکاناتی است که ما در اختیار شما قرار خواهیم داد. ابتدا به توضیح مفاهمی خواهیم پرداخت که شاید در بعضی از بانکهای خارجی بطور واضح برای مشتریان توضیح نمی دهند و از ناآگاهی مشتریان جهت سودجویی استفاده میکنند.

دبیت کارت

کارتی است که موجودی آن دقیقا تمام یا قسمتی از پول حساب خودتان است یعنی هنگام پرداخت قبوض وقتی اعلام میشود شماره کارت اعتباری خود را وارد نمایید، نادرست است. زیرا بانک های ایران اصلا کارت اعتباری یا کردیت کارت صادر نمیکنند بلکه با پول شما اعتبار کسب میکنند، سپس اجازه میدهند با این کارت قسمتی از سرمایه تان را خرج نمایید. ضمنا از پول خودتان قرار بود از شما شارژ دریافت کنند.

کردیت کارت

عبارت از کارتی است که بانک برحسب اعتبار سنجی با الگویی مشخص

بر حسب درآمد ماهیانه شخص یا شرکت از سرمایه بانک، اختصاص داده میشود تا در صورت نیاز از آن کارت بصورت خرید یا دریافت نقدی ازعابر بانک استفاده نماید و هروقت نیازش برطرف شد آنرا باز گرداند بنا براین فقط شارژ زمانی که از مقدار مشخص پول استفاده نمود محاسبه میگردد. این کارتها درهر کشوری که صادر شده باشند در تمام نقاط جهان قابل استفاده میباشند. چون به شبکه های جهانی مانند ویزا، مستر، آمریکن اکسپرس و …. متصل میباشد. که البته بانکهای طرف قرارداد ما دارای شرایط اینچنینی میباشد.

شاید سوالی که بیش از همه مدنظر باشد، این است که با فرض احاطه به اکثر تسهیلات بانکی خارجی که اکنون ما در اول راه آن قرارداریم، راه دسترسی هموطنان ما به سیستم بانکی خارجی چگونه است؟

در پاسخ باید گفت که نوعی سیستم بانکی در بسیاری از بانکهای درجه اول و غیره تعریف شده بنام بانکهای آفشور که تمام عملیات بانکی بصورت آنلاین انجام میپذیرد که البته برای ملیت ایرانی فعلا اقدام به افتتاح حساب نمیکنند ولی این موضوع مانعی برای افرادی که شرکت ما معرف آنهاست، ایجاد نمیکند. قابل ذکر است که پیشرو ترین بانکهای جهان جهت انجام سرویس و خدمات غیرمتمرکز اقدام به ایجاد شعبات آفشور نموده اند، زیرا بعلت عدم وجود مرزبندی در بانکهای آفشور، دستیابی به یک امپراطوری مالی را برایشان میسر میسازد و بعلت سیستم عدم تمرکز مسئله نظارت بر مالیات بسیاربسیار کاهش میابد

مرجع بانکهای آفشور

انجمن بانکهای آفشور یا OBA فعلا مهمترین ماخذ بانکهای آفشور میباشد.

که آدرس آن: https://offshorebankslist.com

میباشد و همه نوع اطلاعات در مورد آدرس، نوع حساب و تسهیلات ویژه در آن گنجانده شده.

بیمه سپرده ارزی

نوعی از بیمه پول نقد سپرده میباشد که برحسب سرمایه بانک و اعتبارسنجی موفق به اخذ  offshorebanks association insurance  که علامت اختصاصی آن   OBA Insurance میباشد.

——————-

باتوجه به تحریمهای ناخواسته بهترین راه استفاده از خدمات بانکهای خارجی برای هموطنان ما بانکهای آفشور معتبر میباشند و اینجاست که نقش شرکت تضامنی نریمیسایی و شرکا مشخص میشود، شرکتی که کارشناسان آن بالغ بر ۱۲ سال سابقه در امر مدیریت بانکی خارجی  دارند. ضمنا با توجه به دفاتر تهران، دبی و هنگ کنک آخرین اخبار و اطلاعات جهت استفاده بهتر از سرویس ها و تسهیلات بانکی را به مشتریان ارائه مینماید. و بعلت حضور فیزیکی در ایران همواره پاسخگوی تعهدات بعد از افتتاح حساب بانکی خارجی خواهد بود. پس فکر میکنم بهتر است اگر بیشتر به جنبه های عملی کار بپردازیم در ابتدا نسبت به تواناییهای شرکتمان باید بگویم مادر حوزه حسابهای شخصی، شرکتی در بانکها و موسسات آفشور دارای کد سوئیفت عمل میکنیم که خود دارای طیف بسیار وسیعی از امکانات و تسهیلات میباشد. طبیعتا جهت راه اندازی حسابهای شرکتی نیاز به ثبت یک شرکت میباشد که علاوه برپایین بودن هزینه های آن دارای اختیارات ویژه و اعتبار لازم جهت استفاده بهتر از تسهیلات باشد. بنابراین در هنگام مراجعه حتما باید مشخص شود که نیاز مشتری چه نوع خدماتی است؟ شاید فقط با یک حساب شخصی حل شود و نیازی به ثبت شرکت نباشد بنابراین ابتدا تسهیلات بانکی مربوط به حساب شخصی را عنوان میکنیم سپس تسهیلات بانکی مربوط به حساب شرکتی را میگوییم و بعد مفصلا در مورد جزییات توضیح میدهیم.

 

تسهیلات مربوط به حسابهای شخصی

 • اختصاص شماره حساب، شماره آیبن،سوئیفت کد، دبیت کارت یا همان کارت عابر بانک که به شبکه جهانی متصل میباشد.
 • ترانسفر پول به هر واحد ارزی به هر نقطه جهان ( البته چون حساب شخصی میباشد دارای سقف مجاز میباشد که این سقف را با ارائه مدارک و مستندات برای شما افزایش خواهیم داد)
 • استفاده از کریدیت کارت یا کارت اعتباری یعنی کارتی که به سیستم جهانی، متصل میباشد اما اعتبار آن توسط بانک تامین میشود و بانک پس از اعتبار سنجی مبلغی بعنوان اعتبار اولیه برایتان در نظر میگیرد مثلا ۱۰٫۰۰۰ دلار شما مختارید از این کریدیت کارت در خریدهای خود استفاده نمایید یا بطور نقدی از عابربانک بانکها پول برداشت نمایید. اما چنانچه در قبل روز سی ام پول را پرداخت نمایید مانعی ندارد در غیر اینصورت به اندازه بهره پول خرج شده شارژ خواهید شد. پس فلسفه کردیت کارت این است که اگر زودتر از موعد مقرر اعتبارتان را تکمیل نمایید فقط فروشگاههایی که شما از آنها خرید میکنید شارژ میشوند در غیر اینصورت شما و فروشگاهها شارژ میشوند.

——————-

وام شخصی: وامی است که برحسب موقعیت، خوش حسابی و درآمد ماهیانه مشتری اعتبار سنجی میشود و معمولا بصورت باز پرداختهای ۳۶ تا ۷۲ ماهه مستهلک میگردد.

قابل ذکر است که در مورد کریدیت کارت و وام شخصی ضمانت غیر نیاز نمیباشد و اعتبار سنجی خود شخص بهمراه چک شخصی کافی است.

وام خرید خودرو: دراین مورد نیز برحسب اعتبار سنجی بانک به مشتری خواهد گفت چه مقدار باید پیش پرداخت بپردازد و چه مقدار بانک سرمایه گذاری میکند که معمولا ۸۰ بانک ۲۰ شخص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *