مشاوره مالی و بانکی

با توجه به شرایط کنونی ایران و آینده ای که پس از برداشته شدن تحریم ها برای کشورمان رقم خواهد خورد مطمئنا ارتباطات اقتصادی، پولی و مالی بین المللی برای تجار و موسسات مالی و اعتباری، اشخاص حقیقی و حقوقی که با مسایل ارزی درگیر هستند نیز تغییر خواهد کرد.

 ایران به دلیل قرار گرفتن در شرایط تحریم طی سالهای اخیر مجبور به تغییر سیاستهای و مراودات مالی خارجی خود شد. به دلیل قطع ارتباط بانکهای داخلی با بانکهای دنیا، ایران ناگزیر به استفاده از راههای جایگزینی که هزینه های گزافی را در بر داشته، شد.

 برای مثال حواله های ارزی توسط صرافی ها یا همان (exchange) ها انجام میگرفت. معمولا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست حجم عظیمی از مال التجاره توسط صرافی ها ارسال شود زیرا خدمات ارزی و اسنادی بین المللی محدود به حوالجات ارزی نیست، مثلا خدماتی چون ال سی ( Letter of Credit) و بانک گارانتی (BG) و خطوط اعتباری (Credit Line) و … از جمله خدماتی هستند که باید توسط بانکهای خریدار و فروشنده بعنوان نماینده های رسمی طرفین طبق قوانین تجارت بین الملل که این پروسه بازرگانی را تکمیل میکنند صورت پذیرد.  بنابراین انجام چنین عملیاتی در حیطه ی وظایف بانکها و موسسات مالی و اعتباری و شرکت هایی در جهان است که دارای تاییده های لازم و مجوز هایی از قبیل کد سوئیفت که عملایات ذکر شده صرفا با وجود این کد قابل اجرا میباشد است. درست است که در آن زمان این امکان به طور مستقیم برای تجار در داخل ایران میسر نبود ولی بهتر بود دولتهای پیشین به جای سوق دادن مردم به سمت صرافی ها جهت کم کردن فشار افکارعمومی اقدام به ایجاد دفاتر کارگذاری وابسته به بانکها که میتوانستند ارتباط خود را با بانکها رسما اعلام نکنند انجام دهند لااقل مسائل بانکی توسط افراد متخصص انجام میشد.

 با توجه به تغییرات پیش رو باید از تجربیات گذشته درس بگیریم.  تجار و بازرگانان  باهوش و دور اندیش باید با مطابقت دادن خود با شرایط جدید از طریق مشاوره با افراد خبره با تجربه در امور بانکی خصوصا کسانی که تجربه کار در خارج از کشور را دارند، دارای تخصص و تعهد میباشند و همچنین تسلط بر علوم آکادمیک و تجربه ی کافی در این زمینه را دارند از سایرین پیشی بگیرند.

 افرادی که با بازاراهای مختلف دنیا درگیر هستند باید بدانند که طرف مقابل در چه کشوری است و چه رتبه و اعتبار اقتصادی دارد چرا که این مسائل در نوع محاسبات و ارتباطات اسنادی و مالی ضروری و متفاوت است.

 برای مثال استاندارهای بیمه و کشتیرانی و همچنین قوانین بانکی اروپا با شرق دور و آمریکای لاتین متفاوت است. برای تجارت با هر یک از نقاط مختلف در دنیا شما باید با قوانین مالیاتی و مناطق آزاد آن کشور نیزآشنایی داشته باشید چرا که در صورت عدم آگاهی از هر یک از موارد ذکر شده مسلما به مشکل بر میخورید و متحمل ضررهای بسیار خواهید شد.

در چنین شرایطی با توجه به توضیحات بالا اشخاصی که خود را گره گشا در این زمینه میدانند پیشنهاد ثبت شرکت در کشورهایی را میدهند تا از این طریق معاملات و تراکنشهای مالی خود را به سهولت انجام دهید. مانند ثبت شرکت در کشور لیتوانی که عضو پیمان شینگن نیز میباشد.

 حال باید دید پیشنهاد فوق از طرف این افراد راهکاری اساسی و منطقی میباشد و همچنین آگاهی از قوانین سخت مالیاتی و بازرگانی در این پیشنهاد دیده شده است یا اینکه صرفا به فکر منفعت و سود خود بوده اند.

 سوال مهم این است که با این کار آیا یک گام به جلو برداشته اید یا دچار کلاف سر در گم شده اید که رهایی از آن به سادگی میسر نیست. در این شرایط باید دید چه کسی پاسخگو به به این ابهامات و نیاز افراد درگیر با این مشکلات است.

 شما میتوانید برای اطلاع بهتر از مشاوران بانک زون که افراد متخصص با تجربه سالها مدیریت در شرکتهای معتبر خارجی و آشنایی کامل به مراودات مالی و قوانین تجارت بین الملل هستند مشاوره بخواهید و برای حل مشکل خود از آنها راهکار بطلبید.

 


2 دیدگاه

  1. […] ایجاد بیزنس سنتر جهت مشاوره ارزی و بازرگانی […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *